Main » 2014 » Mart » 14 » Općinu Goražde posjetio ambasador Republike Hrvatske u BiH Ivan Del Vechio
21:01
Općinu Goražde posjetio ambasador Republike Hrvatske u BiH Ivan Del Vechio

NJE Ambasador Republike Hrvatske u BiH Ivan del Vechio posjetio je danas našu Općinu gdje se susreo sa načelnikom dr. sci. Muhamedom Ramovićem i pomoćnicima Sanidom Zirakom i Enisom Lapo. Sastanku su prisustvovali i predsjedavajuća Općinskog vijeća Goražde Jelena Mirković i zamjenik predsjedavajuće Senad Čeljo, a sastanku je također prisustvovala i učenica IX razreda OŠ ''Fahrudin Fahro Baščelija'' Azra Forto koja je danas učestvovala u projektu ''Jedan dan učenik-načelnik''.

Ova posjeta je za cilj imala upoznavanje sa našom Općinom, njenim privrednim potencijalima, te razgovor o mogućoj zajedničkoj saradnji, kao i pomoći Hrvatske kada su u pitanju procedure oko ulaska BiH u EU.

U sklopu protokola najprije je održan sastanak u zgradi Općine, a nakon toga Ambasador je zajedno sa predstavnicima Općine Goražde položio cvijeće na spomen obilježju  pet blaženih časnih sestara Kćeri Božije ljubavi u Goraždu.

Načelnik Općine Goražde dr.sci. Muhamed Ramović kazao je da je veoma obradovan posjetom Ambasadora našoj Općini te istakao:'' Zaista  je Općina Goražde počašćena danas posjetom  uvaženog Ambasadora naše prijateljske države Hrvatske, koja je prije skoro  godinu dana postala članica EU i koja će biti ta koja će najviše pomoći BiH  u samim Evroatlanskim tokovima. Ovo danas što smo čuli od  Ambasadora,  o opredjeljenju Hrvatske da će pomoći BiH na tom evropskom putu i da će dati maksimalana doprinos, zaista ohrabruje sve nas i s te strane smo jako sretni. Drugo, naši privrednici također sarađuju sa firmama iz Hrvatske, a evo danas će uvaženi Ambasador posjetiti firme Prevent i Bekto Precisa, zatim ćemo položiti cvijeće na spomen obilježje našim časnim sestrama koje je Vatikan proglasio blaženima, posjetiti Župni ured i s te strane vidjeti mogućnost proširenja saradnje. Ambasador  Del Vechio je obećao da će i prilikom susreta sa privrednicima Hrvatske  i sa svojim Ekonomskim vijećem koje ima pri ambasadi naravno pomoći da se ta saradnja proširi na obostrano zadovoljstvo. Naše dvije zemlje imaju posebne odnose. Jako smo počašćeni ovom posjetom."

Svoje zadovoljstvo srdačnim prijemom u našoj Općini izrazio je i NJE ambasador Republike Hrvatske u BiH Ivan Del Vechio: '' Osnovni povod za ovu posjetu je zato što sam  ja sam predstavnik  Republike Hrvatske ovdje i uopće razumijem filozofiju života ljudi na ovom prostoru, standard života, viđenje, perspektivu. Moramo biti u kontaktu sa terenom, sa gradovima, sa regijama i na taj način upoznajemo sredinu  u kojoj djelujemo. To je prvi razlog. S obzirom da u Goraždu još nisam bio, dogovorili smo se da posjetimo općinu o kojoj moram reći da sam već ranije čuo da je dobro organizirana, da je jedna od boljih općina u BiH, da ima svoju viziju i to sam već u ovom razgovoru sa Načelnikom uočio. Razgovarali smo i o položaju Hrvata ovdje, mi ćemo se kasnije i sresti sa njima. Nažalost, nema ih puno ali iz onog što sam čuo mislim da je taj odnos suživota u Goraždu na visokoj razini. U toku susreta razgovarali smo o raznim temama, o politici, o EU, ali ključni dio našeg razgovora se sveo na investiranje, na industrijske zone, na viziju ovog grada, na uposlenost građana, mislim da je to ključno, da ako ljudi imaju posla da će biti zadovoljni i da biti zadovoljni što su građani ovog grada. Moram reći da mi se posebno dopala ideja projekta koji provodi Općina Goražde ''Jedan dan učenik-načelnik'' i to pokazuje koliko je inventivnosti u vođenju ove Općine u Goraždu. Saradnja ambasade Hrvatske u BiH i Općine Goražde će se nastaviti, postoji volja i  za saradnjom na privrednom planu i mi smo ponudili pomoć i u ukupnom razvoju ove Općine i Kantona u procesu evrointegracija, ako bude kakvih dilema mi imamo to iskustvo i znanje, prema tome stojimo na raspolaganju, cijela ambasada i moja malenkost, spremni smo pomoći da se ti procesi ubrzaju, a vidjećemo  da li ima zainteresiranih investitora u Hrvatskoj koji bi iskoristili ove pogodnosti koje Općina pruža investitorima.''

U sklopu posjete NJE Ambasadora Del Vechia Općini Goražde  upriličena je i posjeta uspješnim goraždanskim firmama Prevent i Bekto Precisa.


(gorazde.ba)
Category: Goražde | Views: 269 | Added by: gorazde
comments powered by Disqus